انواع پارچه, شستشو

7 راز برای داشتن لباس‌های بدون پرز

از بین بردن پرز لباس

داشتن لبا‌س‌هایی که دارای پرز است، علاوه بر این‌که جلوه‌ی آن را از بین می‌برد، بلکه باعث آشفتگی نیز خواهد شد، به‌خصوص زمانی که قصد دارید منزل را سریع به سمت محل کار یا یک مهمانی ترک کنید! و پرز لباس ها نمایان هستند.

 

راه های برطرف نمودن پرز لباس

اما نگران نباشید، ترفندهای وجود دارد که باعث می‌شود با آرامش بتوانید پرز لباس را از بین ببرید. در اینجا ما به برخی از ترفندها برای از بین بردن پرزها اشاره و همچنین راه‌های پیشگیری از پرزدار شدن البسه را نیز ذکر کرده‌ایم.

 

 

پرزهای روی لباس

پرزهای روی لباس

 

 

1. لباس‌ها را دسته‌بندی کنید.

برای جلوگیری از پرز گرفتن لباس باید ابتدا از ماشین لباس‌شویی شروع کنید. بهتر است براساس نوع پارچه لباس‌ها را دسته‌بندی کنید.

برخی از پارچه‌ها پرز را جذب و برخی دیگر پرز تولید می‌کنند، شناسایی این مدل‌ها اولین قدم برای داشتن لباس‌ بدون پرز خواهد بود. به‌عنوان مثال‌، اگر حوله و ژاکت را با هم بشویید، الیاف و پرزهای هر یک از آن‌ها به‌همدیگر می‌چسبند، به‌همین خاطر همیشه پارچه‌های مشابه را باهم بشویید.

 

 

پارچه‌های تولیدکننده پرز پارچه‌های جذب‌کننده پرز
پارچه و لباس نخی (پنبه) لباس و پارچه کتان
پارچه و لباس حوله‌ای الیاف مصنوعی و ساخته شده
فرش لباس و هرگونه وسایل بافتنی
روتختی شانل و کار شده پارچه پولیش و مخمل

 

 

2. پرز در داخل ماشین‌لباس‌شویی برابر است با پرز لباس

 

اگر لباسی دارید که از قبل به آن پرز یا موی حیوانات خانگی چسبیده است، قبل شست‌وشو پرز آن را با برس پرزگیر پاک کنید. همچنین برای جلوگیری از رسوب پرز به قسمت خارجی لباس، آن‌ را به‌داخل برگردانید.

 

 

استفاده از پرزگیر لباس

استفاده از پرزگیر لباس

 

 

زمانی که لباس پرزدار را در ماشین‌لباس‌شویی قرار می‌‎دهد، توجه کنید که آب آزادانه بین پارچه‌ها حرکت کند و پرزها را بشوید. زیرا ازدحام بیش‌ از حد باعث پرزدار شدن مجدد لباس خواهد شد. بهتر است حداقل ماهی یک‌بار ماشین‌لباس‌شویی را بررسی کنید تا پرزها در داخل دستگاه باقی نمانده باشد.

 

3. از سرکه سفید استفاده کنید.

 

سرکه سفید خواص بی‌شماری دارد از تنظیم کلسترول و قند خون گرفته تا لاغری و از بین بردن پرز! اگر تا به‌حال از این مایع جادویی برای از بین بردن پرز لباس استفاده نکرده‌اید، کافی است ¼ فنجان (60 میلی‌لیتر) سرکه سفید را در مرحله شست‌وشوی نهایی به ماشین لباس‌شویی اضافه کنید و از نتیجه‌ای که روی لباس‌ها یا حوله‌ها پدیدار می‌شود، لذت ببرید.

 

4. از برس یا رول پرزگیر استفاده کنید.

 

داشتن یک برس پرزگیر رایج‌ترین روش برای از بین بردن پرز لباس است که به‌راحتی می‌توانید آن را از سوپرمارکت، خشک‌شویی، پارچه‌فروشی و پت‌شاپ‌ها تهیه کنید.

 

برس پرزگیر

برس پرزگیر

 

لفافه برس پرزگیر را برداشته و آن را روی لباس بچرخانید، وقتی ورقه چسبناک برس پرزگیر، تیره رنگ شد، آن را جدا کرده و با ورقه بعدی پرزها را بگیرید تا جایی‌که دیگر پرز وجود نداشته باشد.

توجه داشته باشید زمانی‎‌که ورق‌های چسبناک برس پرزگیر تمام شد، می‌توانید یک رول جدید تهیه و جایگزین قبلی کنید.

 

 5. از نوار چسب پهن استفاده کنید

 

یک تکه نوار چسب پهن را برش بزنید و به‌طوری که قسمت چسبناک آن به‌سمت بیرون باشد آن را به‌دور دست‌تان یا انگشت‌تان متصل کنید و سپس روی لباس به سمت بیرون بکشید. می‌توانید چسب را به‌اندازه دلخواه برش زده و بدون این‌که به‌دور دست‌‌تان باشد، پرزها را از روی لباس جدا کنید.

 

6. از تیغ اصلاح استفاده کنید

 

برای از بین بردن پرز لباس می‌توانید از تیغ اصلاح استفاده کنید. این کار برای پرزهایی که در عمق پارچه گیر کرده‌اند، بسیار موثر است.

 

تیغ اصلاح برای پرزگیری

تیغ اصلاح برای پرزگیری

 

برای انجام این کار، یک تیغ اصلاح را بردارید و آن را روی قسمت بالای لباس قرار داده و آن را به‌آرامی به سمت پایین بکشید. هر چند اینچ کار را متوقف و پرزهای اضافه را از تیغ جدا کنید. اگر ریش‌تراش برقی دارید، می‌توانید برای از بین بردن پرز لباس از آن نیز استفاده کنید.

7. به سشوار خود اعتماد کنید

 

وقتی هیچ راهی نداشتید، به‌ویژه زمانی که لباس مجلسی‎‌تان پرز گرفته، بهترین زمان است که به سشوار خود اعتماد کنید. برای این‌کار کافی است یک دستمال نازک را خیس و به آرامی آن را روی لباس و پرزها بکشید، هم‌زمان سشوار خود که در حالت خنک قرار دارد، روی لباس حرکت دهید، تا عرض چند ثانیه لباسی بدون پرز داشته باشید.

 

روش‌های پیشگیری از چسبیدن پرز روی لباس

 

1. فیلترهای شست‌وشو و خشک ماشین‌لباس‌شویی را قبل از پُر و شناور شدن پرزها تمیز کنید. توجه داشته باشید که اگر پرزها را از داخل ماشین‌لباس‌شویی تمیز نکنید علاوه بر پرز لباس خطر آتش‌سوزی را نیز به همراه خواهد داشت.

 

2. لباس‌های مستعد جذب پرز را به سمت داخل برگردانید و سپس آن را بشویید.

 

3. لباس‌هایی که احتمال می‌دهد زیاد پرز دارند را با دست بشویید.

 

4. اگر لباس‌های پرزدار را با ماشین‌لباس‌شویی می‌خواهید بشویید حتماً این کار را با دور کند و ملایم انجام دهید.

 

5. شست‌وشوی لباس‌های مستعد جذب پرز و تولیدکننده پرز را کمتر بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید